"Rodziny nie mogą się dziwić dezaprobacie". Odezwa biskupa przed kolędą
Wizyta duszpasterska, tzw. kolęda, to tradycyjne odwiedziny księdza proboszcza lub osoby go reprezentującej (wikariusza) w domach parafian. Choć prawo kanoniczne nie określa konkretnego czasu w ciągu roku, w którym powinna odbyć się taka wizyta, zazwyczaj składa się ją po świętach Bożego Narodzenia.
Podczas kolędy kapłan modli się ze swoimi parafianami, udziela im błogosławieństwa na cały rok i święci dom. Wizyta jest także okazją do rozmowy i bliższego poznania się duszpasterza z wiernymi.
Odezwa do wiernych przed kolędą 2023
Przez ostatnie dwa lata z powodu pandemii koronawirusa i związanym z nią ograniczeniom sanitarnym kolęda zmieniła swoją formę. Zamiast wizyt duszpasterskich w domach parafian, kapłani zazwyczaj zapraszali wiernych na wspólną Mszę Świętą w kościele. W tym roku Kościół katolicki może jednak wrócić do tradycji.
W swojej odezwie do wiernych z dnia 25 grudnia 2022 roku biskup opolski Andrzej Czaja przypomniał, iż okres Bożego Narodzenia to czas kolędowych odwiedzin duszpasterzy w domach wiernych.
"Rodzina ludzi ochrzczonych, na co dzień żyjąca z dala od Boga i Kościoła, przyjmując kolędę, nie może się dziwić, że sąsiedzi w geście dezaprobaty potrząsają głowami; księdzu nie może mieć za złe, że pyta o praktyki chrześcijańskiej pobożności. Kolędowe wyznanie wiary żąda postaw, domaga się konsekwencji. Z kolei, gdy zapraszają na kolędę ludzie nieochrzczeni, ksiądz ma prawo domniemywać, że są zainteresowani Chrystusem i Jego Ewangelią. Nie może więc nikogo dziwić, gdy o tym chce rozmawiać" – przekonywał hierarcha kościelny.
"Kolędnicy pozostawiają więc po sobie trochę brudu na dywanie, obrazek, ale nade wszystko błogosławieństwo Boże na cały rok i Radosną Nowinę o Zbawicielu. Mamy szczególną okazję do wyznania wiary" – dodał.